Zidnjaci ili zidne krpe izvezene su bijele platnene tkanine različitih motiva i poruka. Uglavnom su svoje mjesto nalazile u kuhinjama uz štednjake, kada su se otvorena ognjišta zamjenjivala zatvorenim pećima. Prije nekoliko desetljeća nalazili smo ih u gotovo svim seoskim kućama, a nešto kasnije i u gradskim domovima.Najčešći motivi na zidnjacima obrađivali su teme kuhinje i hrane, ovješeni obično na kuhinjskim zidovima jer je kuhinja bila centar društvenog zbivanja, obiteljskih okupljanja ili susreta s gostima. Posebna specifičnost zidnjaka bile su kratke, specifične i duhovite poruke koje su činile cjelinu s vizualnim motivom, a iz kojih se moglo iščitati puno o članovima kućanstva, o odnosima u obitelji, stavovima i sl.
U vrijeme zidnjaka protok informacija je bio veoma spor pa se zidnjake treba percipirati kao komunikacijske predloške tadašnjeg vremena. Zidnjake bi obično našivale žene, najčešće u zimsko vrijeme kada nije bilo toliko vanjskog posla. Uzorci i sheme birali su se prema vlastitom izboru jer bi obično reflektirale neke osobnosti ili pak životne situacije u kojima bi se pronalazili i sami ukućani, obično domaćice.
Tehnika našivanja koncem u boji na bijelom platnu, uglavnom četvrtastog oblika po shemi prethodno preslikanoj indigom i olovkom odražavala je obično motive mladih žena u kuhinji, cvijeća i životinja s prilagođenim porukama. Nalazimo one koji su prštali bogatstvom različitih motiva, boja i šarenila do onih decentnije izvedenih u jednoj boji, plavoj ili crvenoj, s popratnom porukom. Mogu se naći različite teme poruka: od šaljivih, intrigantnih do onih romantičnih i ljubavnih.
Osim što su ukrašavali zidove i bili trendovski element interijera određenog vremena bili su i svojevrsni komunikatori. Često su, uz ukrasnu funkciju, štitili zidove od prskanja prilikom pripreme hrane na štednjacima. Danas ih se može vidjeti uglavnom u vikend-kućama uređenim u rustikalnom stilu ili čine arhiviranu nasljednu baštinu koja podsjeća na neka ranija vremena.
2 komentara
“Kuharice manje zbori da ti ručak ne izgori.”
Divno , ima starinskih natpisa kao recimo “Kuvarice zlato moje, tebe hvali jelo tvoje” ili “Zašto gledaš sad u lonac, kad mi nisi dao novac“, ali ima i modernih “telefoniraš po ceo dan zato ti je prljav stan ” ili “rešena nam briga svaka živimo život tv junaka ” a i KUVARICE VIŠE ZBORI DA SE ČUJE ŠTA TE MORI .
Nekadašnja platna na kojima su se vezle kuvarice bila su bolja, čvršča , ta čak nisu ni morala da se štirkaju, perete ih i peglate a ono kao da su uštirkana, tačno se vidi koja je kuvarica stara a koja je izvezena na novom platnu pa čak i ako je novo uštirkano .