I dok većina stanovništva boravi na moru ili na neki drugi način koristi svoj zasluženi godišnji odmor, ja tražim načina da riješim zadatak zvan – ulazni podaci za poslovni plan. Treba kreirati proizvode, izračunati njihovu cijenu i onda to sve uvrstiti u shemu poslovnog plana.
Vrlo nekreativan posao, nećemo se zavaravati, koji treba dosta samodiscipline kako bi se u zadanom roku odradio.
Prvo sam kreirala gdoc u koji sam po hrvatskim regijama uvrštavala normative za tradicionalne recepte s troškovima namirnica i utroškom energenata (plin, struja) po osobi, minimalnom i maksimalnom broju polaznika. Gdocsi su zakon kada više ljudi učestvuje u nekom poslu ili projektu. Uvijek mogu pogledati i na licu mjesta napraviti korekcije koje će onda i ostatak ekipe moći vidjeti. Dostupni u svako doba dana. 🙂
Sukladno navedenom gdocsima pristupa chef koji kreira 8 jelovnika (2 po sezoni) kako bismo imali slijed jela koje želimo prezentirati na jednoj kulinarskoj radionici. Kad je to bilo gotovo onda su se dodali i ostali troškovi, predavači, prevoditelj i sl. kako bismo mogli kreirati početnu cijenu po radionici i osobi.
U daljnjem tijeku promišljanja trebalo je formirati proizvode za domaće i strano tržište s kojima ćemo pokrenuti radionice. Podijelila sam ih prema tržištima, trajanju i tematici. Pri tome je svakako dobro proučiti i kako su to napravili konkurenti na tržištu i kakva je praksa vani. Sada nastupa excel sa svim kalkulacijama cijena po temi i tržištu.
Tek tada mogu dovršiti tekstualni dio poslovnog plana u kojem samo nedostaju kalkulacije i projekcije projekta kroz 5 godina (to će naš Vlado :)).
Tijekom promišljanja financijskog dijela projekta bile su dvije struje oko poslovnog plana – jedna koja je govorila da to ne treba i ona koja je to jako preporučala. Za početnike kao što smo Sanja i ja mislim da je poslovni plan JAKO potreban. Osobito ako brojke i ekonomija nisu vaše polje ekspertize.
Mi sad točno znamo koliko moramo ostvariti radionica mjesečno da bismo pokrivali troškove, mogli smo procijeniti i honorare suradnika, vlastitu zaposlenost, ali i aktivnosti kojima ćemo doći do polaznika. Jednako tako moramo biti spremni u određenim periodima provjeriti stanje održivosti našeg plana i pojačati aktivnosti. Analiza odrađenih radionica sa željama naših korisnika bit će jednako tako dobra smjernica za uspješnost.
Izvor fotografije: freedigitalphotos.net
Još nema komentara. Reci što misliš!