Jela ispod peke spadaju u vrhunske tradicionalne specijalitete hrvatske kuhinje. Gotovo je nemoguće pisati o peki, a ne inspirirati se vlastitim iskustvom u užitku takvog jela.
Iako nisam dugo bila ljubitelj janjetine, upravo je janjetina ispod peke s krumpirima napravila prekretnicu u mojim gurmanskim vidicima.
Jelo ispod peke sadrži toliko sočnosti i sljubljenih okusa da nakon takvog kušanja više ne možete stati s jelom, već se sve pretvori u onaj odličan osjećaj guštanja u hrani. Ako još tome dodam i prekrasan krajolik kanjona rijeke Cetine, tada doživljaj užitka u okruženju prirode koji i usred najvećih vrućina pruža utočište hlada, dobiva veću čar.
Za one koji su ove prekrasne vidike cetinskog kanjona tek vidjeli u filmovima o Winnetouu, poznatog autora Karla Maya, preporučam svakako da ih razgledaju uz užitak jela ispod peke koje nude restorani ovog kraja.
Povijest pripreme peke
Priprema jela ispod peke datira još iz doba Rimljana i Ilira koji su već tada poznavali ovu praiskonsku kulinarsku posudu koja se vezala za ognjište i vatru, središte prvih nastambi od gline. Na našem području nalazišta peke od gline nalaze se u okolici Sinja, te u Ličkim selima i Ripču i sojeničkim naseljima starih Ilira kod Bosanske Gradiške. Prvi počeci upotrebe peke vežu se za pripremu kruha ispod peke koji i danas spada u prave poslastice zbog posebnog mirisa i okusa. Iako ide odlično uz druga jela ispod peke, idealan je i sam ili tek pokapan kvalitetnim maslinovim uljem. Kasnije, priprema jela ispod peke postaje raznovrsnija.
Jelima od teletine, janjetine ili piletine, te lignji, hobotnice ili pak ribe peka daje pravi gastronomski užitak. Mesne kombinacije, riba ili glavonošci odlično se sljubljuju s polama krumpira ili različitog povrća. Sastojci preliveni običnim ili maslinovim uljem, pod vrlo visokim temperaturama pekača ispuštaju zajedničke sokove i miješaju arome, a zbog jedinstvenog okusa definitivno spadaju u gastronomske delicije koje treba probati. Ukoliko želite dobiti mediteransku aromu, tada su tu nezaobilazni dodaci ružmarin, lovorov list, pa čak i kadulja, a sve opet zaliveno kvalitetnim vinom.
Dobra peka traži iskustvo
No, iako se jelo ispod peke doima vrlo jednostavno, ono itekako zahtijeva dozirane taktike u pripremi. Za uspješnu pripremu jela ispod peke, osim odabranih sastojaka, potreban je dobar pekač, vrsta drveta za što bolji žar i pepeo te vještina u pripremi. Prve peke koje se nalaze na ovom području bile su prilagođene vremenu postojanja, izrađene uglavnom od gline, a kasnije su evoluirale u raznim verzijama izdržljivijih materijala: od kovanog lima, željeza, gusa i sl.
Današnji dobar pekač treba imati dovoljno duboku donju posudu zbog ispuštanja sokova te kupolu (zvono) kojim se prekriva jelo i koja treba imati dovoljno velik prsten za zadržavanje žara. Osim dovoljne količine žara potrebno je puno iskustva u začinjanju i vremenskom tempiranju pripreme jela kako bi se saželi svi sastojci i zadržao onaj pravi omjer mekoće i hrskavosti.
I ne zaboravite da je priprema jela ispod peke idealna za druženja i razne prigode u kojima sudjeluje obitelj, rodbina i prijatelji. Neprocjenjivo. 🙂
Još nema komentara. Reci što misliš!