Najprepoznatljiviji nakit u obliku morčića su naušnice karakteristične za Rijeku i Kvarner. Utjecaj povijesti i vanjskih kultura u tim krajevima ostavio je trag koji je zaživio u nakitu specifičnog oblika i legende. Početak nošenja morčić nakita veže se uz riječke pučanke.
Morčić – prvenstveno naušnice od zlata prikazuju glavu crne osobe s bijelim turbanom. Nastao je kao skromna izvedba po uzoru na raskošniji venecijanski moretto izrađen od zlata i ukrašen draguljima, a nastale iz svakodnevice 17. i 18 st. gdje su, u to vrijeme, venecijanske patricije služili crno obojeni paževi i sluge.
Postoje različita razmišljanja vezana uz morčić. Uglavnom u vrijeme turskih napada, glava s turbanom se identificirala s likom Turčina, kako zbog turbana koje su Turci nosili tako i zbog grubog izgleda azijskih ratnika. Žene hrvatskog Primorja počele su nositi naušnice s crnim likom s turbanom kao amajliju zbog velikog straha od ratnika s istoka poznatih po svojoj okrutnosti. Kasnije su i ribari i pomorci počeli nositi morčića u jednom uhu kao zaštitu od zla.
Legende o morčiću
Prva legenda vezana je uz molitvu riječkih žena da s neba počne padati kamenje i pobije sve turske napadače koji su harali Grobničkim poljem i ozbiljno ugrozili obranu Riječana koji su srčano branili svoje područje. Navodno se nebo otvorilo i zatrpalo kamenjem Turke te su na poljima ostali bijeli turbani, a riječki muževi su u znak zahvalnosti svojim ženama dali napraviti naušnice morčić.
Druga legenda s Pelješca kaže da je jedna talijanska kontesa imala crnu sluškinju koju je jako voljela. Darovala joj je slobodu, a kao uspomenu na nju dala je izraditi naušnice s njenim likom.
Krajem 19 st. Rijeka je razvila puno dobrih moretista majstora specijaliziranih za izradu ovog nakita pa tako “mori” (kako još nazivaju morčiće) dobivaju, kao izraz autohtonosti, pridjev “riječki”. Izrada morčića proširila se s naušnica i na druge vrste nakita kao što su zlatno prstenje, broševi, ogrlice, igle.
Osim što spada u autohtoni hrvatski nakit morčić je prije svega zaštitni znak Rijeke i riječkog karnevala te simbol tog podneblja. Na karnevalu je moguće često vidjeti maskirane osobe koje podsjećaju na morčić.
Kasnije se nakit proširio i na druge krajeve priobalja pa čini uobičajenu ponudu zlatarskih radnji duž cijele jadranske obale.
1 komentar
Prelep nakit koji nosim sa uživanjem!