Budel, budla, nadlavanje, nadelo i želudac neka su od imena goranskog nadjeva, poznatog uskršnjeg specijaliteta Gorskog kotara. U većini goranskih mjesta rade ga u kuhanom obliku, no Mema, koja nam je rado ustupila svoj obiteljski recept, njeguje tradiciju svoje majke Katice i bake Agneze i priprema ga – pečenog.Tako su ga radili na njenoj djedovini, u selu Goršeti na obali rijeke Kupe, a mi smo ga rado isprobali.
Sastojci
450 g bijelog kruha
1 žličica papra
450 g kuhane šunke
12 jaja
1 žličica soli
2 sušena goveđa crijeva (dužine 60 cm)
1 luk
2 žlice ulja
Priprema
Kruh bez kore narežite na kockice i ostavite ga najmanje 24 sata da se osuši, pa ga osušenog poparite u većoj zdjeli i promiješajte.
Šunku narežite na deblje kockice, dodajte osušenom kruhu i dobro promiješajte. Dobro istucite jaja, posolite ih i njima prelijte kruh i šunku. Sve dobro izmiješajte i ostavite da odstoji sat vremena.
Istovremeno sušena goveđa crijeva namočite u mlaku vodu, kojoj ste dodali na kolutove narezani luk, zbog eliminiranja mogućih mirisa. Omekšana crijeva izvadite iz vode i lagano posušite na kuhinjskoj krpi.
Pripremljenom smjesom punite crijeva. S vremena na vrijeme istisnite zrak kako bi vam se smjesa jednakomjerno rasporedila. Smjesu punite do ¾ crijeva kako prilikom povećanja volumena kod pečenja ne bi pukla. Kraj crijeva zavežite kuhinjskim koncem i probodite crijeva na nekoliko mjesta iglom ili drvenim štapićem.
Ovako napunjena crijeva stavite na nauljeni lim za pečenje i pecite na temperaturi od 150°C pola sata, a zatim temepraturu smanjite na 120°C i nastavite peći još sat vremena. Tijekom pečenja nastavite nekoliko puta probadati crijeva iglom kako vam ne bi pukla.
Posluživanje
Potpuno ohlađeni goranski nadjev narežite na šnite i poslužite s mladim lukom i rotkvicama.
Savjet
U nedostatku crijeva pripremljena smjesa za punjenje može se ispeći i u uskom kalupu obloženom i pokrivenom papirom za pečenje.
Vrijeme pripreme
120 minuta + vrijeme stajanja
1 komentar
Supeeeer