Co-branding podrazumijeva aktivnosti i projekte kojima se povezuju brandovi (marke) različitih tvrtki s ciljem postizanja boljih rezultata na tržištu. Takva strateška partnerstva mogu na vrlo učinkovit način pomoći izgradnji poslovanja, povećati prepoznatljivost branda i proširiti mogućnosti ulaska na druga tržišta i niše.
Ali da bi partnerstvo uistinu funkcioniralo ono mora biti win-win za obje strane. Vidljivost, ciljana skupina, cijene i promocijski kanali moraju se podudarati. Ovakva suradnja se najčešće ostvaruje zbog nemogućnosti postizanja ciljeva kroz vlastite aktivnosti.
Prednosti
Pojačana vidljivost
Brand komunicira svoj identitet i značenje, a s co-brandingom ga dodatno povećava. Što češće potrošač vidi određenu marku češće ima priliku da oblikuje određene asocijacije i emocije vezane za njega.
Vrijednost i ušteda
Kada tvrtke udruže marke, nadaju se također da dolazi do udruživanja vrijednosti i ulaganja koja ti brandovi predstavljaju. Kad je projekt uspješan, dolazi do postizanja još veće vrijednosti, ali i značajnije uštede novca.
Nedostaci
Nadmetanje
Co-branding predstavlja moguć nedostatak za manje tvrtke koje se još nisu u potpunosti afirmirale na tržištu. Veći konkurenti su u stanju utjecati na već poznate marke u kreiranju novih proizvoda na način na koji nova poduzeća možda neće biti u mogućnosti odgovoriti. To je jedan od razloga zašto se nove tvrtke trebaju usredotočiti na tržišta i niše gdje ne postoji već značajan broj konkurenata ili prepoznatljiv brand.
Kriv odabir branda
Pažljivo biranje branda s kojim ćete ući u co-branding je jako važan, osobito za manje tvrtke. Birajte co-branding s brandom koji će se super nadopunjavati s vašim. Udruživanje s proizvodom slabije kvalitete također može štetiti vašem brandu.
Kuhaona co-branding
Naše dosadašnje suradnje dogodile su se po sistemu, vi imate znanja i usluge, a mi imamo sredstva. Pri tome ne treba zanemarivati činjenicu (često se događa) da i znanje i materijalna sredstva imaju svoju financijsku vrijednost.
Primjer 1. Co-branding sličnih poslovanja – The Chef’s cut i Kuhaona
Slična poslovna misija, koja spaja putovanja i hranu, kao i osobno iskustvo pripreme i degustacije hrane dovela je do zajedničke kuharice u kojoj je Kuhaona isprobala, pripremila, prevela i fotografirala jela hrvatske kuhinje, a belgijski The Chef’s Cut napravio dizajn i tiskao knjigu. Kuharica The Pearls of Croatian Cuisine je na engleskom jeziku, mekanog uveza, 41 stranice, u boji i prodaje se za 12.99 dolara na Amazon.com.
Prednosti
Manje financijsko ulaganje nego kada bi projekt radili sami. Veća vidljivost marki, širenje poslovanja na druga tržišta i usmjerenje projekta na ciljanu skupinu (turiste i posjetitelje Hrvatske). Nema dodatnog ulaganja jer je isti uložen za kreiranje sadržaja na web stranici Kuhaone.
Nedostaci
Naša financijska nemogućnost tiskanja i distribucije kuharice na hrvatskom tržištu. Kanal preko kojeg nismo ostvarili poslovni cilj – dolazak turista, iako je i nadalje otvoren. Stoga, za sada, nismo ni dobili povratni benefit na uloženo.
Primjer 2. Co-branding novog proizvoda i znanja – Naturechek i Kuhaona
Suvlasnice Naturecheka došle su do nas preko našeg poslovnog web Dnevnika. Mali poduzetnici se uvijek u startu nađu u sličnoj (ne)poduzetničkoj klimi i problemima, pa to uvijek bude prva dodirna točka. Novi proizvod, granolica, bio je povod da podržimo njegov izlazak svojim znanjem. Naime tržište je malo znalo o proizvodu, pa smo surađivale na izradi promotivnog letka. Naturechek je dobio jasan promotivan materijal s podacima o proizvodu i receptima s njegovom primjenom, a Kuhaona dodatni kanal promocije i povećanje vidljivosti naših dodatnih usluga.
Prednosti
Manja financijska ulaganja. Povezivanje marki koje se komplementarno nadopunjuju. Novi promocijski kanal.
Nedostaci
Nemogućnost praćenja i distribucije promotivnog letka. Do sada, nije ostvaren željeni cilj – kreiranje novih sličnih projekata.
Prema navedenom trebamo se pozabaviti smanjenju nedostataka kolikogod na njih možemo utjecati. Dodatno, jednako tako važno je dobro definirati ulaganja i ciljeve putem ugovora o poslovnoj suradnji, kako bi u slučaju bilo kakvih nesuglasica ili neispunjavanja obveza imali pravni manevarski prostor. Za sada, nismo imali takvih situacija, pa se nadamo da će tako biti i nadalje :).
Ako ste poduzetnik, da li imate sličnih iskustava? Podijelite ga s nama u komentarima.
Još nema komentara. Reci što misliš!